Ortopedi ve Travmatoloji

GENEL TANIM

Ortopedi ve Travmatoloji bölümümüzde; kas ve iskelet sisteminde gelişen hastalıkların tanı ve tedavisini gerçekleştiriyoruz. Modern tedavi yöntemlerini kullanarak hastalarımızı mümkün olan en kısa sürede sağlıklı olarak günlük yaşamlarına döndürmeyi amaçlıyoruz.

Travma

Düşme, spor yaralanması, iş kazası veya trafik kazası gibi etkenlerle, basit bir yumuşak doku ezilmesinden büyük kemiklerde parçalı kırıklara kadar değişebilen sorunlar oluşabilmektedir. Kırıkların tedavisi, uygun şartlar varsa alçı tedavisi ile veyahut deneyimli hekimlerimiz tarafından son teknolojik gelişmelere uygun tıbbi malzemeler kullanılarak cerrahi tedavi ile yapılmaktadır.

Eklem Kireçlenmesi - Artroz

İleri derecede eklem kireçlenmelerinde yani artroz gelişmiş ağrılı hastalarda kalça, diz, omuz ve dirsek eklemlerine hastaya uygun protez cerrahisi uygulanmaktadır. Amaç eklemlerin ağrısız olarak mümkün olduğunca eski fonksiyonlarına kavuşturulmasıdır. Hasta ameliyat sonrası erken dönemde ayağa kaldırılarak yürütülmekte ya da ekleme erken hareket başlanabilmektedir.

Artroskopi ve Spor yaralanmaları

Spor yaralanmaları sonucu oluşan hasarların tedavisi amacıyla kliniğimizde tüm eklemlere artroskopik yöntemle tanı ve tedavi uygulanabilmektedir.  Böylece çok küçük kesilerden ekleme kamera aracılığı ile girilerek çevre dokulara zarar vermeden, kanamasız olarak operasyon tamamlanmaktadır. Hasta bu sayede günlük yaşama ve işe erken dönebilmektedir.
Artroskopik diz ameliyatları kapsamında; menisküs yırtıklarıçapraz bağ yaralanmaları ve kıkırdak yaralanmaları tedavisi yapılabilmektedir.
Benzer şekilde omuz bölgesindeki yırtıklar, donmuş omuz ve tekrarlayan omuz çıkıklarının tedavisi omuz  artroskopisi ile yapılabilmektedir.

Omurga Hastalıkları

Belağrısı, bel kayması, bel ve boyun fıtıkları, omurganın kırıkları, tümör ve enfeksiyonları modern cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. İleri derecede kamburluk (kifoz) ve Skolyoz hastalığı gibi omurga eğriliklerine cerrahi olarak düzeltici tedavi uygulanılmaktadır. Omurganın kemik erimesine bağlı kırıkları kapalı yöntemle, ameliyat esnasında kanama olmadan, lokal anestezi altında çimentolama yöntemi (vertebroplasti, kifoplasti) ile tedavi edilebilmektedir.
 

Ortopedi ve Travmatoloji

Biriminde Hizmet veren Alanında Tecrübe ve Deneyimli Doktorlarımız