Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Nedir?

    Anesteziyoloji  ve Reanimasyon ,tüm cerrahi operasyonların ilk aşamasını yöneten ve başlatma yetkisine sahip olan bölümdür.Anestezi kelime anlamı olarak ‘hissizlik,duyusuzluk’ demektir.Anesteziyoloji,hastanın operasyonun başlangıcında kontrollü bir bilinç kaybı yaşamasına olanak sağlar.Böylelikle ağrı hissi oluşmaz ve hastalar psikolojik etkilere maruz kalmaz.Hastanın hayati değerleri  sağlıklı aralıkta iken anestezi yapılır.Reanimasyon(Tekrar canlandırma),son derece hasar görmüş veya geçici olarak durdurulmuş hayati işlevleri normalleştirmek için kullanılan yöntemdir.Aynı zamanda ameliyatı henüz tamamlanmış bilinçsiz bir hastayı suni solunum  cihazları kullanarak uyandırmaktır.

Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Bölümü Tanı Ve Tedavi Hizmetleri

    Hastanemizin Anesteziyoloji  ve Reanimasyon bölümünde uzman hekimimiz ameliyat öncesi hastayı muayene edip, yapılacak ameliyat için en uygun anestezi yöntemine hasta ile beraber karar verir. Hastanemizde uygulanan anestezi çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Genel Anestezi: Hastanın anestezi altında bilincinin tam kapalı / şuursuz olması demektir.Her hastanın özelliğine göre seçilebilecek çok sayıda anestezik ve analjezik vardır.Bu ilaçlar anestezi uzmanının kontrolünde kullanılır.
  • Bölgesel Anestezi: Vücudun bir kısmının;(kol,bacak,göğüs vb.)lokal anestezik adı verilen ilaçların iğne ile enjekte ederek uyuşturulması ‘ Bölgesel Anestezi’ denir.Spinal,Epidural,Sinir Bloğu gibi çeşitleri vardır.
  • Spinal Anestezi: Bel bölgesinden ,omurlar arasında omuriliği çevreleyen zar bir iğne yardımıyla geçilerek ilaç verilmesidir.Vücudun belden aşağı tamamen hissizleşir,bacaklar hareketsiz hale gelir.İşlem sonrası 4-6 saat bacaklarda hareketsizlik devam eder.
  • Epidural Anestezi: Sırt veya bel bölgesinden,yine omurlar arasından bir iğne yardımıyla girilerek,omuriliği çevreleyen zarın önüne çok ince bir tüp (katater)bırakılır.Anestezik ilaç bu tüp içerisinden verilerek hissizlik sağlanır.Spinaldan farkı genelde hareket kaybı görülmez.
  • Epidural-Spinal Kombine Anestezi: İki yönteminde bir arada olduğu uygulamadır.İyi bir kas gevşekliğinin ve hareketsizliğinin istendiği hastalarda spinal anestezi ile rahat bir cerrahi ortam yartılırken,yerleştiren Epidural katater vasıtasıyla ameliyat sonrası ağrı kontrolü için ilaç verilir.
  • Bölgesel Sinir Bloğu: Kol ve bacaklarda yapılan ameliyatlarda sıklıkla tercih edilir.Ameliyat yapılacak alana giden sinirlerin etrafına anestezik ilaç verilerek o bölgede hareketsizlik ve hissizlik sağlanır.
  • Lokal Anestezi: Küçük cerrahi girişimlerde sadece girişimin yapıldığı bölgenin uyuşturulmasıdır.Yaklaşık 10-15 dakika içerisinde etkisini gösteren bu anestezi sadece bilinç ve duyu kaybı olmadan işlem yapılacak bölgenin uyuşmasını sağlamaktadır.
  • Sedasyon: Bu anestezi yöntemi küçük cerrahi girişimlerde(Endoskopi,MR vb.) hastalara damar yolundan ilaç verilerek hafif uyku hali oluşturulur.Tüm bu yöntemlerde hissizlik ve hareketsizlik hali geçicidir.Genellikle hastayı, rahatlatmak,sakinleştirmek, korkularını gidermek için uygulanılır.

Beslenme Ve Diyetetik Tanı Ve Tedavi Hizmetleri

Belenme ve Diyetetik Bölümü; hastanemiz beslenme hastalıklarının tanısı için ileri teknoloji ile donatılmış tüm cihazlara sahiptir.Vücut Kitle Endeksi,Besin Testleri  ve  Hormonal Testler gibi başlıca tanı yöntemleri kullanılmaktadır.Öncelikle Diyetisyen tarafından hastaya gerekli testler istenir ve testlerin sonucuna göre uygun bir diyet programı hazırlanarak haftalık takibi yapılmaktadır.Ayrıca hastanemizin  yatan hasta servisin de hastaya ve hastalığına uygun beslenme programı diyetisyen tarafından hazırlanarak uygulanır.