fbpx
preloader

Avrupa Hospital Hastanesi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), UNİCEF ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nca onay verilen: ‘On Öneri’ ve ‘Anne Sütü Muadillerinin Pazarlaması ile ilgili Uluslararası Yasa’ kapsamındaki emzirme politikasını benimsemektedir.

 1.’Emzirme Teknikleri ve Anne Sütünün Önemi’ ile ilgili yazılı politikaya uyumlu olarak ilgili sağlık personeline 17 saat teorik, 3 saat pratik olmak üzere toplam 20 saatlik anne sütünün önemi ve emzirme yöntemleri konusunda eğitim verilmektedir.Kurumumuza yeni başlayan ilgili sağlık personeli 6 ay içinde bu eğitimi almaktadır.Hastanemizde emzirme politikası, Kadın Doğum ve Yenidoğan uzman sağlık ekipleri tarafından iş birliği ile yürütülmektedir.

2. Kurumumuz bebek dostu hastanedir ve sağlıklı bir nesil yetiştirmek için tüm gebelere ve annelere anne sütünün önemini anlatmaktadır. Bebek dostu hastane olan kurumumuzda Bebek Dostu Komitesi kurulmuş olup ilgili veriler sistematik şekilde izlenmektadir.

3. Doğum öncesi ve sonrası dönemde, anne sütü ve emzirmenin yararları ile sütün sürekliliğinin sağlanması konularında gebelere ve annelere konularında eğitim almış bebek hemşirelerimiz tarafından uygulamalı eğitim verilmektedir.

4. Yeni doğan bebeklerin, ilk yarım saat içinde emzirilmeye başlanması için anneler destek görmekte ve teşvik edilmektedir.

5. Anneler taburcu olana kadar, anne ile bebeğin doğumdan itibaren 24 saat aynı odada kalmaları sağlanmakta, annenin bebeğini her istediğinde emzirmesi teşvik edilmektedir.

6.Tıbbi gereksinim olmadıkça yeni doğan bebeğe ilk 6 ay anne sütünden başka bir yiyecek  ya da içecek verilmemekte, uygun ek gıdalar ile emzirmenin 2 yıl ve sonrasına kadar devam etmesi teşvik edilmektedir.

7. Annelere bebeklerinden ayrı kaldıkları dönemde anne sütüyle beslenmeyi nasıl sürdürecekleri, anne sütünü sağma ve saklama koşulları öğretilmektedir.

8. Hastanemizde anne sütü muadili pazarlama elemanlarının, gebelerimizle ve annelerle temas kurması kesinlikle engellenmektedir.

9. Tüm anneler için emzirme odası tahsis edilmiştir.

10. Anneler taburcu olduktan sonra annenin ve bebeğin kontrolleri yapılmaktadır. Emzirme ile ilgili sorunlar için, bebek hemşireleri tarafından 24 saat danışmanlık hizmeti verilmektedir. Annelere emzirme tekniği ve anne sütü konularını içeren broşürler verilmektedir.

11. Emzirilen bebeklere emzirmeyi engelleyebilecek hiçbir ürün verilmemektedir. ‘Bebek Dostu Hastane’ olan kurumumuz, sağlıklı nesiller oluşturma yolunda kamu ve özel sektörlerle her türlü iş birliğine açık bulunmaktadır. KURUMUMUZDA MAMA KODU YASASI BENİMSENMEKTEDİR VE UYGULANMAKTADIR.

Open chat
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz